Background Image

Elektrik Prizi Nasıl Takılır?

Elektrik Priz Değişimi - Elektrik Anahtar Priz Montajı

Çoğumuzun evinde ufak tefek tamirat islerini kendisi yapmak için bir tamirat çantasi ve elektrik malzemeleri bulunur. Bu çantadaki aletlerden kontrol kalemi olmazsa olmaz bir parçadır. Evdeki her türlü elektrik işinde en etkili yardimcimiz olan kontrol kalemini kullanarak priz takma ya da değiştirme işlerimizi kolay bir şekilde yapabiliriz. Elektrik konusunda en azından temel seviyede bilgiye sahip olmadan bu tür elektrik işlerini yapmaya çalışmak hayati tehlikelere sebep olabilir. Bu konuda CE sertifikali anahtar priz modelleri de seçilmesi önemlidir.

Toprakli priz ve sıva üstü priz aynı şekilde takılır. Ara vavien ve veavien / debiyatör gibi anahtarlarlarda mutlaka uzmana danışmanızı tavsiye ederiz.

Elektrik Prizi nasil takilir?

Priz takma ya da değiştirme işine başlamadan önce evdeki elektrik, ana sigortadan tamamen kesilir. Evin içerisindeki sigortalar ayrı odalara ve prizlere ait oldugu için ana sigortayi kapatmak daha garanti olur.

Eğer priz degistiriyorsak takılı olan prizin kapağını ortasındaki vidayi sökerek aldıktan sonra iki yanindaki gerdirme vidaları gevşetilerek priz yuvasından dışarı çıkartılır. Kablo bağlantı vidaları gevşetilir ve priz kablolardan ayrılır.
Sıra geldi prizin takılmasına. Sigortalar kapatılmış dahi olsa kontrol kalemi ile kablo uçlarında elektrik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Nadiren de olsa arızalı sigortalar kapalıyken elektrik geçişine izin verebiliyor. Elektrikle uğraşırken temkinli olmakta fayda var.

Kablolarda elektrik olmadigindan emin olduktan sonra kablo yalitimlari soyulmuş değilse 3-4 mm kadar soyularak kablo yuvalarına yalıtıma kadar yerleştirilir ve vidalar kablolar çıkmayacak kadar sıkılır.

Kablo yalıtımlarında ezilme veya açılma olup olmadığı kontrol edilir ve priz yuvasına dikkatlice yerleştirilir. Prizlerde hem faz hem de nötr uçlari bulunduğundan kablolardaki açıklıklardan meydana gelebilecek kısa devreler sürekli sigorta atmasina, hatta yangin çikmasina sebep olabilir.

Yuvaya yerleştirilen priz iki yanında bulunan gerdirme vidaları sıkıştırılarak oynamayacak sekilde sabitlenir. Üzerine priz kapağı takılarak ortasındaki sabitleme vidası sıkıştırılarak prizin montajı tamamlanmış olur. Bu aşamadan sonra kapattığımız sigortaları açarak kontrol kalemi ile taktığımız prizin iki ucunu da kontrol etmeliyiz. Prizin bir ucunda kontrol kaleminin ışığı yanarken diğer ucunda yanmamalıdır. Her iki uçta da yanıyor veya yanmıyorsa evin tesisatinda bir sorun oldugunu gösterir. Bu durumda uzman bir elektrikçiye başvurmak gerekiyor.

Eğer gerektiği gibi bir uçta kontrol kaleminin lambasi yanıyor diğerinde yanmıyorsa artık elektrikli ev eşyalarından birisini prize takıp deneyebiliriz. Taktığımız prizin çalıştığını görünce kendimizle gurur duyma zamanı gelmiş demektir.

Elektrik hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadan bu tür elektrik sorunlarının çözümüne kalkışmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Böyle kişilerin ücreti karşılığında uzman kişilerden hizmet alması daha uygun olacaktır.

No Comments

Post a Comment

Call Now Button
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.
Powered by